Jesteś tutaj: Strona główna Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji StrategicznychPrzebudowa Stacji Uzdatniania Wody w Objezierzu zakończona

Przebudowa Stacji Uzdatniania Wody w Objezierzu zakończona

W sierpniu dobiegły końca prace budowlane i montażowe związane z przebudową stacji uzdatniania wody w Objezierzu. To bardzo ważna dla lokalnej społeczności inwestycja, z uwagi na to, że stacja ta zaopatruje w wodę mieszkańców Objezierza, Suchorza, Miszewa, Myślimierza, Gumieńca oraz Uliszkowic.

Przypomnijmy, stacja uzdatniania wody w Objezierzu zaopatruje w wodę blisko 40 procent mieszkańców gminy i była już mocno wyeksploatowana. Istniała też konieczność zwiększenia jej wydajności.

W ramach zadania została wymieniona infrastruktura technologiczna wewnątrz budynku SUW w Objezierzu, m.in. montaż aeratora, filtrów, stacji tłocznej, montaż nowej automatyki sterowania stacją. Na zewnątrz budynku stanęły dwa nowe zbiorniki retencyjne wody uzdatnionej o pojemności 100m3 każdy.

Wymieniono na nowe orurowania studni wraz z montażem nowych obudów,  oraz nowych pomp głębinowych. Zrealizowano prace termomodernizacyjne budynku stacji wraz z remontem dachu, wymianą stolarki okiennej i drzwiowej.  Zainstalowany został również agregat prądotwórczy który w przypadku braku zasilania z sieci zapewni stacji zasilanie.

Dodatkowo w ramach zadania przeprowadzono kompleksową modernizację terenu przyległego Stacji Uzdatniania Wody poprzez instalację systemu fotowoltaicznego o mocy 49,95 kWp, wykonanie utwardzenia terenu z kostki brukowej w ramach zaplanowanych dróg komunikacji wewnętrznej między obiektowej, wykonano nowe ogrodzenie wraz z bramą i furtką.

Ponadto na sieci wodociągowej w miejscowościach Suchorze Gumieniec i Miszewo zainstalowano w sumie pięć studni z przepływomierzami ze zdalnym monitoringiem które pomogą w szybszej lokalizacji awarii sieci.

W celu eliminacji problemu niskiego ciśnienia w sieci wodociągowej które dokuczało mieszkańcom Uliszkowic w miesiącach letnich, w Suchorzu wykonana została pompowania strefowa która stabilizuje ciśnienie na odpowiednim poziomie.

Prace wykonała firma Z.U.P.H.  „HIRSZ” z siedzibą ul. Słowackiego 9 83-322 Stężyca.

Łączna wartość zadania wyniosła 4 616 962,69 zł.

Środki na realizację inwestycji w kwocie 4 368 114,56 zł pozyskano z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, pozostałą część gmina pokryła ze środków własnych.