Gmina Trzebielino jest położona w środkowo – zachodniej części województwa pomorskiego, w powiecie bytowskim, przy drodze krajowej numer 21 Miastko-Ustka, ok. 50 km od Morza Bałtyckiego. Powierzchnia to ponad 225 km², liczba ludności to ok. 3800 osób. Gospodarka gminy opiera się na leśnictwie, rolnictwie i przemyśle rolno-spożywczym.
Bogactwo gminy stanowią lasy obfitujące w runo leśne (zajmują 62 % powierzchni gminy). W lasach, gł. sosnowo-bukowych, spotkać można rzadkie i chronione gatunki roślin i zwierząt.
Gmina leży w otulinie Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”, a w okolicach miejscowości Zielin znajduje się rezerwat „Torfowisko Zielin Miastecki”, który kryje cenne gatunki roślin.
Przez tereny gminy Trzebielino przepływa jedna z największych i najpiękniejszych rzek Pomorza-Wieprza i inne mniejsze: Bożanka, Bystrzenica, Pokrzywna. Tereny te popularne są wśród miłośników turystyki kajakowej, których przyciąga ciekawa trasa z pięknymi krajobrazami i licznymi przeszkodami do pokonania.
Do atrakcji turystycznych należy również szlak rowerowy „Morenowe Wzgórza” łączący gminy Trzebielino i Miastko, rowerowy szlak ciekawostek przyrodniczych wiodący przez Trzebielino, Zielin, Gumieniec, Glewnik i Dolno.
Przez teren gminy Trzebielino przebiega również historyczny szlak turystyczny wzdłuż pięciu zabytkowych kościołów w Biesowicach, Bruskowie Wielkim, Kwakowie, Zębowie i Cetyniu- cetyński kościółek przeszedł w ramach projektu kompleksowy remont.
W gminie znajdują się zabytki wpisane do rejestru zabytków województwa pomorskiego czy obiekty architektury i budownictwa wpisane do ewidencji zabytków gminy Trzebielino, np.:
- zespół dworsko-parkowy z końca XIX w., młyn wodny z 1921 r. w miejscowości Broczyna;
- kościół filialny pw. Najświętszego Zbawiciela wraz z otoczeniem w Cetyniu;
- pałac z II poł. XVII w. i park pałacowy w Poborowie (budynek obecnie remontowany);
- pałac i dwór z II poł. XIX . w Suchorzu;
- kościół parafialny pw. Niepokalanego Serca NMP wraz z otoczeniem i wystrojem wnętrza, pałac von Puttkamerów z 1810 r. z przypałacowym parkiem; młyn szachulcowy wodny z II połowy XIX w. w Trzebielinie.
Więcej informacji w menu „Turystyka„.
W gminie znajdują się tereny przeznaczone w miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego dla miejscowości Trzebielino pod budownictwo mieszkaniowe, rekreację indywidualną, usługi. Jest więc to doskonałe miejsce na dom, wypoczynek lub firmę.
Gmina Trzebielino skutecznie pozyskuje środki unijne, za co w 2006 roku została wyróżniona tytułem „Gminy otwartej na fundusze strukturalne”, przyznawanym przez Związek Powiatów Polskich. Kierunkiem jej działań jest stworzenie coraz lepszych warunków do zamieszkania, prowadzenia firmy poprzez rozwój infrastruktury oraz poprawę wizerunku, a także promocja niewątpliwych walorów turystyczno-rekreacyjnych.
Nasza gmina jako pierwsza w Polsce zmodernizowała w 100% oświetlenie uliczne na nowoczesne i energooszczędne oprawy LED-owe. Całość została zrealizowana w oparciu o formułę finansowania projektu z oszczędności wygenerowanych z obniżenia rachunków za energię – zastosowana formuła finansowania nie obciąża budżetu gminy.
Multimedialny przewodnik po Gminie Trzebielino
Zapraszamy do Gminy Trzebielino!