Jesteś tutaj: Strona główna AktualnościDożynki Gminne 2023

Dożynki Gminne 2023

W dniu 02 września 2023 r. uroczystości dożynkowe rozpoczęły się Mszą Świętą Dziękczynną w kościele  parafialnym w Trzebielinie celebrowaną przez proboszcza ks. Krzysztofa Skrzyniarza. Dalsza część imprezy odbywała się na placu przy Centrum Sportowo-Rekreacyjnym w Trzebielinie. 

Funkcję starostów dożynek pełnili Pani Danuta Ogińska i Pan Marcin Łukasiewicz, którzy tradycyjnie przekazali bochny chleba dożynkowego Gospodarzom Dożynek, ci zaś podzielili się nimi z uczestnikami Święta Plonów.

W uroczystościach wzięli udział Gospodarze Dożynek: Wójt Gminy Tomasz Czechowski oraz Przewodniczący Rady Gminy Jerzy Tarnowski, radni gminni i powiatowi, sołtysi, Dyrektorzy oraz Kierownicy jednostek organizacyjnych gminy i inni zaproszeni goście. Odwiedził nas również Poseł Ziemi Słupskiej Zbigniew Konwiński. 

Za organizację i prowadzenie dożynek odpowiedzialna była Biblioteka – Gminne Centrum Kultury w Trzebielinie. Załoga biblioteki wraz z Panią Dyrektor Martą Sikorą-Powarzyńską przygotowała  szereg konkursów i atrakcji, które uświetniły uroczystości. Były to konkursy: Najpiękniejszy wieniec dożynkowy; Moja wieś- Piękno tkwi w szczegółach; Najsmaczniejsze ciasto z kłosem w tle  oraz wzbudzający najwięcej emocji Turniej Sołectw.   

Na scenie talenty prezentowali uczniowie ze Szkół Podstawowych z terenu gminy, Bibliodensiaki a także Kabaret SKS prowadzony przez Panią Barbarę Bilińską i  Panie z zespołem wokalnym Siedem działającym przy Bibliotece-Gminne Centrum Kultury w Trzebielinie. Gwiazdą wieczoru był zespół Skaner.

Dodatkowymi atrakcjami były stoiska gastronomiczne przygotowane przez sołectwa jak i również przez prywatnych wystawców. Oprócz tego można było skorzystać z oferty licznie wystawiających się sprzedawców prezentujących wyroby rękodzielnicze, biżuterię, chleb, wędliny, dewocjonalia oraz wyroby zielarskie. Dzieci z chęcią korzystały z lekcji garncarstwa, brały udział w quizach w namiocie Nadleśnictwa Trzebielino, mogły pomalować buzie i zapleść warkoczyki w namiocie , który obsługiwali animatorzy z Biblioteki-Gminnego Centrum Kultury w Trzebielinie wraz z harcerzami z Hufca ZHP Miastko a także poskakać na dmuchanych zamkach i zjeżdżalniach, natomiast w namiocie Eskimorsów z Trzebielina można było dowiedzieć się o odnawialnych źródłach energii w ramach kampanii informacyjnej BGCK dot. Projektu „Budowa paneli fotowoltaicznych na dachach budynków świetlic wiejskich w Poborowie i Objezierzu”.

Klasyfikacje Konkursowe

I. Konkurs na „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy”:

 1. Sołectwo Starkowo

II. Konkurs „Moja Wieś – Piękno tkwi w szczegółach”:

 1. Sołectwo Trzebielino
 2. Sołectwo Poborowo
 3. Sołectwo Starkowo

III. Konkurs: „Najsmaczniejsze ciasto z kłosem w tle”:

 1. Joanna Zawoluk
 2. Ilona Melchert
 3. Oliwia Borowska

  nagrody za udział:

Michał Kaja-Osowski,

Justyna Osowska-Kaja,

Halina Drobińska,

Ewa Kadylak, 

Julia Borowska,

Danuta Wittk-Jeżewska,

Danuta Kamińska

Monika Wojciechowska.

IV. Turniej sołectw „O srebrne widły”:

 1. Bożanka
 2. Starkowo
 3. Cetyń
 4. Poborowo
 5. Trzebielino
 6. Objezierze.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację imprezy a także wszystkim uczestnikom za tak liczne przybycie.

     Zdjęcia z dożynek do obejrzenia w Galerii: