
Dodatek węglowy wprowadzony ustawą z dnia 5 sierpnia 2022 r. (Dz. U. z 2022 r. poz. 1692) ma na celu zapewnienie wsparcia dla dużej grupy gospodarstw domowych w Polsce, w tym również gospodarstw najuboższych energetycznie, w pokryciu części kosztów wynikających ze wzrostu cen na rynku energii, w tym kosztów opału. Proponowane wsparcie wspomoże budżety domowe oraz zwiększy poczucie bezpieczeństwa energetycznego i socjalnego. Tym samym przyczyni się do ograniczenia negatywnych skutków sytuacji międzynarodowej na te z gospodarstw domowych, dla których główne źródło ciepła zasilane jest paliwami stałymi
Komu przysługuje świadczenie?
Dodatek węglowy przeznaczony jest dla gospodarstw domowych, w których:
- głównym źródłem ogrzewania jest:
- kocioł na paliwo stałe,
- kominek,
- koza,
- ogrzewacz powietrza,
- trzon kuchenny,
- piecokuchnia,
- kuchnia węglowa
- piec kaflowy
- źródło ogrzewania zostało wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków
- źródło ogrzewania zasilane jest:
- węglem kamiennym,
- brykietem,
- peletem zawierającym co najmniej 85% węgla kamienneg
Przez gospodarstwo domowe rozumie się:
- osobę fizyczną samotnie zamieszkującą i gospodarującą – gospodarstwo domowe jednoosobowe;
- osobę fizyczną oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące – gospodarstwo domowe wieloosobowe.
Gospodarstwu wieloosobowemu przysługuje jeden dodatek węglowy. W przypadku, gdy w gospodarstwie wieloosobowym wniosek o dodatek węglowy złoży więcej niż jedna osoba, świadczenie otrzyma ta, która pierwsza złoży wniosek. Jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego.
Przyznanie dodatku węglowego nie jest uzależnione od spełnienia kryterium dochodowego
UWAGA!
Dodatek węglowy nie przysługuje osobie w gospodarstwie domowym, na potrzeby którego zostało zakupione paliwo stałe, po cenie i od przedsiębiorcy, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 23 czerwca 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacja na rynku tych paliw (Dz. U. z 2022 r. , poz. 1477).
Kwota dodatku węglowego
Wysokość dodatku węglowego wynosi jednorazowo 3.000,00 zł dla gospodarstwa domowego.
Formularze wniosków
Druki wniosków o wypłatę dodatku węglowego dostępne są do pobrania w:
- w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Trzebielinie pok. nr 11
- na stronie internetowej
Składanie wniosków
Wnioski o wypłatę dodatku węglowego można składać do dnia 30 listopada 2022 r. w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej wniosek. Wymagane dokumenty można dostarczyć osobiście lub za pośrednictwem poczty na adres Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Trzebielinie:
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Trzebielinie
ul.Wiejska 15
77-235 Trzebielino
Wnioski można składać również w formie elektronicznej za pośrednictwem e-Puap na adres skrzynki Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Trzebielinie. Wniosek złożony w formie elektronicznej musi zostać opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym bądź podpisany profilem zaufanym.
Wypłata świadczenia
Informacja o przyznaniu dodatku węglowego będzie wysyłana na podany we wniosku adres poczty elektronicznej, natomiast w przypadku nie wskazania adresu poczty elektronicznej informacja będzie do odbioru osobistego w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Trzebielinie.
Szczegółowe informacje dotyczące dodatku węglowego
Pytania dotyczące informacji odnośnie dodatku węglowego można kierować do pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Trzebielinie – p. Pauliny Zabrockiej i p. Justyny Formela
- telefonicznie, dzwoniąc pod numer 59 8580255 lub 518 771 381